Kuidas Google kasutab mustrite tuvastamist?

Kuidas Google kasutab mustrite tuvastamist kujutiste mõistmiseks?

Arvutid ei „näe” fotosid ja videoid nii nagu inimesed. Kui teie vaatate fotot, siis näete näiteks oma parimat sõpra tema maja ees. Arvuti jaoks on see sama kujutis lihtsalt andmekogu, mida saab tõlgendada kujudena ja kust saab teavet värviväärtuste kohta. Arvuti ei reageeri küll fotole sama moodi kui teie, kuid seda saab õpetada tuvastama teatud värvide ja kujude mustreid. Näiteks saab arvutit õpetada tuvastama kujude ja värvide levinud mustreid, mis moodustavad näo digitaalkujutise. Seda protsessi nimetatakse näo tuvastamiseks ja see tehnoloogia aitab Google'il kaitsta teie privaatsust sellistes teenustes nagu Tänavavaade, kus arvutid püüavad tuvastada ja seejärel hägustada tänavavaateauto möödudes tänaval seisnud inimeste nägude kujutisi. Samuti aitab see näiteks soovitada teenuses Google+ fotod märkida fotosid või videoid, sest nendes paistab olevat jäädvustatud nägusid. Näo tuvastamine ei ütle teile, kellega on tegemist, kuid see aitab leida fotodelt nägusid.

Mõnevõrra keerukamal tasemel aitab näo tuvastamise aluseks olev mustrite tuvastamine arvutitel mõista tuvastatud näo omadusi. Näiteks võivad teatud mustrid viidata sellele, et inimesel on habe või kannab ta prille või on näos mingeid sarnaseid omadusi. Sellist teavet kasutatakse näiteks punasilmsuse vähendamise funktsioonides või saab nende abil pilti lõbusamaks muuta, kui näiteks lisate Hangoutis näole vuntsid või monokli.

Lisaks näo tuvastamise tehnoloogiale kasutab Google näotuvastust teatud funktsioonides. Nagu nimi viitab, aitab näotuvastus arvutil võrrelda teadaolevaid nägusid uue näoga ja teha kindlaks, kas tegemist on tõenäolise vaste või sarnasusega. Näotuvastus aitab näiteks funktsiooni Leia minu nägu kasutajatel vaadata soovitusi selle kohta, keda nad võiksid märkida fotol või videol, mille nad on üles laadinud ja mida nad soovivad jagada. Vaadake lisateavet funktsiooni Leia minu nägu kohta teenuse Google+ abikeskuses.

Kuidas häälotsing töötab?

Häälotsingu abil saate esitada Google'i otsingukliendi rakendusele häälpäringu, selle asemel et päringut seadmesse sisestada. See kasutab mustrite tuvastamist kõne tekstiks transkribeerimiseks. Iga häälotsingule tehtud häälpäringu korral salvestame keele, riigi, ütluse ja selle, mida süsteemi arvates öeldi. Kui te pole teisiti valinud, siis ei sisalda salvestatud heliandmed teie Google'i konto ID-d. Saadame Google'ile ütlusi ainult siis, kui olete andnud märku, et kavatsete kasutada häälotsingufunktsiooni (nt vajutate kiirotsinguribal või virtuaalsel klaviatuuril mikrofoni ikooni või ütlete „Google”, kui kiirotsinguriba näitab, et häälotsingufunktsioon on saadaval). Saadame ütluse Google'i serveritesse selleks, et tuvastada, mida te ütlesite. Säilitame ütlusi teenuste parandamiseks, sh kasutame neid süsteemide õpetamiseks, et need tunneksid paremini ära õige otsingupäringu.